21 жовтня відзначається Всесвітній день яблук.
Яблуко-це найпоширенiший, найвiдомiший, найуживанiший, найдавнiший i, водночас, найсуперечливіший фрукт на землi.
Яблуко символізує здоров'я і життєву силу, родючисть, молодість, красу, кохання, шлюб і весну, мир та злагоду, вiчнiсть, цiлiснiсть життя, безсмерття, мудрiсть, знання i, водночас, – це символ зла (з латинської malum – зло ), розбрату, суперечок i грiхопадiння Єви та Адама.
Цікаво буде познайомитися з історією та походженням яблука та яблуні, яким налічується більше ніж вісім тисяч років, з відображенням їх в міфах, казках та легендах (легенди про Паріса та Геракла, про Вільгельма Телля та Ісаака Ньютона), в обрядах та повір’ях, в художній літературі та в живописі, в поезії та в піснях.
В сучаснiй українськiй художній лiтературi яблуко займає теж не останнє мiсце, а саме: у романі-казці сучасної української письменниці, лауреата Шевченківської премії Галини Вдовиченко «Пів'яблука» з’являється магічний предмет – чарівне яблуко, дерев’яна іграшка роботи майстра XVІІІ ст. Книга «Пів’яблука» отримала спеціальну відзнаку «Вибір видавців» конкурсу «Коронація слова».
Лесик Панасюк у збірці поезій «Справжнє яблуко» «полює за справжнім світом», де образ яблука є уособленням «справжнього світу».
Юрій Винничук у збірці казок «Балакуче яблуко» надає яблукові чарівних властивостей, воно вміє розмовляти і допомагає двом друзям.
Для Валерії Чорней з її романом-містерією «Яблуко в тайстрі» образ яблука є втіленням пізнання найважливіших для людини цінностей, вміння бачити істинну красу, щиро любити та вміти бачити цю ж красу та любов.
Оксана Куценко з оповіданням «Печені яблука» запевняє, що скуштувавши печених яблук, ти зможеш відчути на смак чудові осінні дні та просто навчитись радіти життю й фарбувати світ у яскраві кольори, як це робить за вікном чарівниця-осінь.
Ірина Мироненко у збірці поезій «Місто в сірих яблуках» через метафоричний образ яблук пропонує подивитись на українське місто, що часто сприймається як «троянський кінь України». Ця книга – уявна подорож старим містом.
Сашко Дерманський для образу яблука вигадує ціле царство у повісті-казці «Царство Яблукарство».
Просто фантастичним є образ яблука у статті публіциста Олександра Супрунця «Яблукомедитація». В ній образ яблука – це «тіло Космосу», це «смак усвідомленості», «це частина Великого цілого», «представник Космосу», «прояв наявності життя», «взаємозв’язок з усім, що навколо. Яблуко — це весь всесвіт, яблуко — це посол Космосу».
Особливий інтерес завжди викликає інформація про цікаві факти стосовно яблук, зокрема: найстарішій яблуні, яка досі плодоносить, більше 200 років; яблуня-кущ або яблуня-колонія на Сумщині одна займає площу понад 100 кв.м; найбільше вирощене яблуко важить майже два кілограми; у місті Алма-Ата встановлено мармуровий пам’ятник яблуку, куди кидають монетки на щастя.
Яблуко — це скарбничка поживних і корисних речовин, у них містяться цукри, органічні кислоти, вітаміни B і С, каротин, клітковина, солі заліза, фосфору, марганцю, калію, міді,
фітонциди і пектини.
Фрукт вживається в їжу в свіжому, квашеному, печеному вигляді, є сировиною в кулінарії, у виробництві дитячого харчування, з нього варять компот, кисіль, роблять мус, пюре, суфле, шарлотку, мармелад, печуть пироги, оладки, торти; виготовляють соки, яблучні сиропи та есенції, квас, сидр.
Вчені одностайно сходяться на тому, що яблуко – найправильніший фрукт на землі.
Тож їжте його на здоров'я!
Commenti