19 лютого українці відзначають День державного герба. Цього дня 1992 року золотий тризуб на синьому щиті офіційно став національним символом, який нині впізнають у всьому світі.
Утім його історія почалася задовго до здобуття Україною незалежності, і навіть раніше за часи Київської Русі. Сучасні історики та фахівці з геральдики погоджуються, що тризуб відіграв надважливу роль у становленні українського народу. Утім досі науковці так і не змогли знайти загальновизнаного пояснення щодо його походження та значення, яке він мав для наших предків.
Відомо лише, що на українських теренах цей символ з’явився дуже давно.
Так, тризубоподібні візерунки можна побачити на предметах побуту періоду Трипільської культури (ІV-ІІІ тис. до н.е). Також вони зустрічаються в багатьох археологічних знахідках скіфської доби (VII-III ст. до н.е) і на розкопках грецьких міст-полісів північного Причорномор’я. Чи не найважливішими артефактами цього періоду із зображеннями тризуба вважаються монети часів Боспорського царства (V ст. до н.е – V ст. н.е).
Численні зображення тризуба були віднайдені на давньоруських монетах (срібляниках і златниках), посуді, надгробках, актових печатках, перснях, злитках-гривнах, зброї, спорядженні, товарних пломбах тощо. Також їх можна побачити на цеглинах кладки Десятинної церкви в Києві. Переважна більшість з цих артефактів пов’язана з періодом правління князя Володимира Великого (979-1015 рр.) Його індивідуальна емблема мала три зубці й саме вона лягла в основу сучасного українського герба.
Перші розмови про тризуб як герб почалися у 1918 році з появою на світовій мапі Української Народної Республіки. Новостворена держава потребувала надійної і наділеної глибокими сенсами національної символіки. Станом на початок XX століття сам тризуб був відомий лише вузькому колу фахівців.
Після приходу більшовиків уся символіка Української Народної Республіки була офіційно заборонена. Однак упродовж XX століття родовий знак Рюриковичів залишався важливим символом національно-визвольної боротьби.
Зі здобуттям Україною незалежності від СРСР перед вітчизняними елітами знову постало питання вибору національної символіки. Конкурс щодо створення проєкту державного герба був оголошений 24 червня 1991 року.
На розгляд депутатської комісії надійшло понад 200 робіт, 192 з яких містили зображення тризуба. Зрештою переміг проєкт історика-геральдиста Андрія Гречила та художників Івана Турецького й Олексія Кохана.
Постановою Верховної Ради від 19 лютого 1992 року золотий тризуб на синьому щиті був офіційно затверджений як державний герб України.
Згідно з Конституцією 1996 року, державний герб складається з двох варіантів: малого та великого. Ескіз тризуба, затверджений в 1992-му вважається малим гербом, а ось щодо великого народні обранці не можуть визначитися вже понад 30 років.
Сьогодні золотий тризуб на синьому щиті знов став символом боротьби за незалежність. На українську землю прийшов ворог, який зазіхнув на наш суверенітет та територіальну цілісність, хоче знищити все українське, зламати наш національний дух. З тризубом на шевронах наші захисники та захисниці б’ють ворога заради нашого вільного майбутнього, наближуючи нашу Перемогу!
Comments