«Шевченко – це той, хто живе в кожному з нас. Він – як сама душа нашого народу, правдива і щира...Поезія його розлита повсюдно, вона в наших краєвидах і в наших піснях, у глибинних, найзаповітніших помислах кожного, чий дух здатен pозвиватись».
Олесь Гончаp
1847 року Тарас Шевченка заарештували. 17 квітня поета ув’язнили у казематі Петропавловської фортеці. Майже півтора місяця утримували в самотності.у казематі III відділу Імператорської канцелярії в Санкт-Петербурзі. Тут народився цикл віршів «В казематі».
Про те, що пережив поет, розповідають його вірші: «Мені однаково», «Ой три шляхи широкії», «Ой одна я, одна…». «Садок вишневий коло хати» - це восьмий вірш циклу, написаний у 1847 році.
Вірш «Садок вишневий коло хати», перша назва «Вечір», «Весенній вечір», «Майський вечір», написано у кращих традиціях ідилії. У в’язниці перед очима поета постають картини щасливого життя на рідній батьківщині. Патріархальні цінності і праця на тлі чудової природи описані з такою ніжністю, що стає зрозумілим ступінь туги поета.
Сам Шевченко з задоволенням декларував цей твір і дарував його автографи. Збереглося п'ять автографів твору: три — серед автографів усього циклу (на окремому аркуші паперу, у «Малій книжці» і в «Більшій книжці») і два окремі — один під назвою «Весенній вечір», без дати, і другий — під назвою «Майський вечір», датований 28 листопада 1858р.
Вірш був покладений на музику багатьма композиторами і став народною піснею.
До ювілейної 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка в Національній бібліотеці для дітей за допомогою цифрових технологій оживили твори Тараса Шевченка.
Анімація на основі малюнків Л. Джолос зі збірника 1939 року була розроблена штучним інтелектом нейромережі.
Пісню виконує Тетяна Білоус.
Yorumlar