«Коли б мені прийшлося одним словом схарактеризувати поезію Шевченка, то я сказав би: се поезія бажання життя. Свобідного життя, всесторонній, нічим не опутаний розвій одиниці і цілої суспільності, цілого народу, – це ідеал Шевченка, котрому він був вірним ціле життя»
Іван Франко
Хто не знає чудової української пісні «Реве та стогне Дніпр широкий»?
Написана вона на текст, взятий з поеми Т.Г. Шевченка «Причинна» і відома не лише на Україні, але й далеко за її межами. «Причинна» народилася 1837 року. З того часу балада й стала відома на Україні ‒ спочатку Наддніпрянській, а пізніше і в Галичині. Буковині та Закарпатті.
Балада належить до ранніх творів Шевченка, але художньо вона цілком завершена, відзначається високим мистецьким рівнем, багата на поетичні образи, музичні інтонації. Одним з тих, хто невтомно пропагував шевченківську творчість і, зокрема, його «Причинну», був видатний український театральний діяч, актор, режисер, драматург і засновник першого українського професійного театру Марко Лукич Кропивницький, видатний український театральний діяч, актор, режисер, драматург і засновник першого українського професійного театру Він брав участь не лише у театральних виставах, але й виступав у концертах як читець, і включивв в свою програму баладу Т.Г. Шевченка «Причинна»
Від цієї балади відбрунькувалася лірико-романтична пісня «Реве та стогне Дніпр широкий», а також задушевно-задумлива оповідь «Така її доля...», що також стала народною. З поеми були вибрані дев’ять строф, і було створено мелодію, яку тепер знає весь народ. Молодий композитор Крижанівський писав свою пісню для сольного виконання в супроводі фортепіано, маючи на увазі голос М. Кропивницького. Коли пісню було закінчено і переписано начисто, композитор написав над назвою: «Присвячується Маркові Кропивницькому» і в такому вигляді подарував свій твір улюбленому виконавцеві.
Пісня сподобалась Кропивницькому. Він охоче розучив її і кілька разів співав в присутності зраділого автора, друзів та акторів трупи. Вже тоді талановитому митцю стало ясно, що нова пісня має всі права на своє тривале життя, на широке розповсюдження серед народу, настільки виразною була її прониклива мелодія, настільки органічно зливалася вона з поетичними рядками Шевченка. Одразу ж було вирішено, що для ефективного поширення пісні в народі її треба терміново надрукувати.
Пісня «Реве та стогне Дніпр широкий» на слова Шевченка набула популярності, стала в повному значенні цього слова народною. Шевченко у початкових рядках балади малює образ могутнього Дніпра, найбільшої ріки України, овіяної пісенною славою. Власне, основну тональність романтично-поетичному заспіву до балади надає саме могутній Дніпро ‒ уособлення величі й краси рідної землі.
До ювілейної 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка в Національній бібліотеці для дітей за допомогою цифрових технологій оживили твори Тараса Шевченка.
Comments