top of page
Поиск

Поезія бажання життя

«Коли б мені прийшлося одним словом схарактеризувати поезію Шевченка, то я сказав би: се поезія бажання життя. Свобідного життя, всесторонній, нічим не опутаний розвій одиниці і цілої суспільності, цілого народу, – це ідеал Шевченка, котрому він був вірним ціле життя»

Іван Франко


Хто не знає чудової української пісні «Реве та стогне Дніпр ши­рокий»?

Написана вона на текст, взятий з поеми Т.Г. Шевченка «Причинна» і відома не лише на Україні, але й далеко за її межа­ми. «Причинна» народилася 1837 року. З того часу балада й стала відома на Україні ‒ спочатку Наддніпрянсь­кій, а пізніше і в Галичині. Буко­вині та Закарпатті. 

Балада належить до ранніх творів Шевченка, але художньо вона цілком завершена, відзна­чається високим мистецьким рів­нем, багата на поетичні образи, музичні інтонації. Одним з тих, хто невтомно про­пагував шевченківську творчість і, зокрема, його «Причинну», був видатний український театральний діяч, актор, режисер, драматург і засновник першого українського професійного театру Марко Лукич Кропивницький, видатний український театральний діяч, актор, режисер, драматург і засновник першого українського професійного театру Він брав участь не лише у те­атральних виставах, але й висту­пав у концертах як читець, і включивв в свою програму баладу Т.Г. Шевченка «Причинна»

Від цієї бала­ди відбрунькувалася лірико-романтична пісня «Реве та стогне Дніпр широкий», а також заду­шевно-задумлива оповідь «Така її доля...», що також стала на­родною. З поеми були вибрані дев’ять строф, і було створено мелодію, яку тепер знає весь народ. Молодий ком­позитор Крижанівський писав свою піс­ню для сольного виконання в су­проводі фортепіано, маючи на увазі голос М. Кропивницького. Коли пісню було закінчено і пе­реписано начисто, композитор на­писав над назвою: «Присвячуєть­ся Маркові Кропивницькому» і в такому вигляді подарував свій твір улюбленому виконавцеві.

Пісня сподобалась Кропивни­цькому. Він охоче розучив її і кілька разів співав в присут­ності зраділого автора, друзів та акторів трупи. Вже тоді талано­витому митцю стало ясно, що но­ва пісня має всі права на своє тривале життя, на широке розпов­сюдження серед народу, настільки виразною була її прониклива мело­дія, настільки органічно зливала­ся вона з поетичними рядками Шевченка. Одразу ж було вирі­шено, що для ефективного поши­рення пісні в народі її треба тер­міново надрукувати.

Пісня «Реве та стогне Дніпр ши­рокий» на слова Шевченка на­була популярності, стала в повному значенні цього слова на­родною. Шевченко у по­чаткових рядках балади малює образ могутнього Дніпра, найбіль­шої ріки України, овіяної пісен­ною славою. Власне, основну то­нальність романтично-поетичному заспіву до балади надає саме мо­гутній Дніпро ‒ уособлення ве­личі й краси рідної землі.



До ювілейної 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка в Національній бібліотеці для дітей за допомогою цифрових технологій оживили твори Тараса Шевченка.

51 просмотр0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


  • Facebook Социальной Иконка
  • Twitter Социальные Иконка
  • YouTube Социальные Иконка
bottom of page