top of page
Поиск

НЕЗВИЧНІ ЗВИЧНІ БІБЛІОТЕКИ


30 вересня – Всеукраїнський День бібліотек. Це не тільки професійне свято бібліотекарів та причетних до бібліотечної справи, воно поєднує всіх поціновувачів читання, знань та культури.

Якщо запитати «З чим у вас асоціюється бібліотека?», більшість відповість – книги.

До Дня бібліотек ми зробили добірку незвичних бібліотек, які все більше і більше набирають популярності в світі.



Бібліотека речей

Бібліотека речей стає в нагоді насамперед небагатим та заощадливим особам. Також прихильниками такої бібліотеки є особи, які сповідують відповідальне споживання ресурсів, зменшення побутових відходів та дотримання екологічного принципу: «Менше купуй, багаторазово використовуй, переробляй».

У бібліотеках є безліч цікавих речей, які можна взяти та користуватися, не виходячи з будівлі бібліотеки або зовсім навпаки, обов'язково вийшовши з неї. Читацький квиток відкриває двері до Бібліотеки речей. Як і книги, предмети, взяті з Бібліотеки речей, мають бути повернуті за два-три тижні. І, як і книги, їх також можна продовжити чи попросити відправити до іншої бібліотеки-філії.

Концепція бібліотеки речей передбачає такі компоненти:

· предмети певного рівня якості;

· сервіс, який забезпечує доступність предметів та дає змогу відстежувати час їх використання;

· мережу експертів-волонтерів, які забезпечують надання послуг;

· інфраструктуру, в межах якої функціонує служба.

Зазвичай «корисними речами» в бібліотеці можуть бути: кухонні прилади, садово-городній інвентар та насіння, інструменти, електроніка, іграшки та ігри, твори мистецтва, набори для наукових експериментів, приладдя для ремесл, музичні інструменти, оздоровче обладнання тощо. Зазвичай «корисними речами» в бібліотеці можуть бути: кухонні прилади, садово-городній інвентар та інструменти, електроніка, твори мистецтва, набори для наукових експериментів, приладдя для ремесл, оздоровче обладнання тощо.

Бібліотека музичних інструментів

Бібліотека традиційно вважається інститутом, який веде нас до знань. Ну, добре, прочитали ми книжку, вирішили зайнятися музикою і навчитися грати, наприклад, на укулеле. Що далі? А далі треба йти купувати інструмент. А якщо не сподобається? Музичні інструменти можна взяти на абонемент абсолютно безкоштовно або за невелику плату у бібліотеках. Музичні заходи, що проводяться у бібліотеці, дають людям можливість послухати інструменти та спробувати зіграти на них. Наприклад, запропонувати своїм читачам фортепіанну залу. Будь-який читач може забронювати зал для фортепіано на 1 годину на день. І звичайно ж, туди можна вносити видання з бібліотечного фонду. Сфера діяльності бібліотеки музичних інструментів може бути розширилася за рахунок освіти: уроки музики та семінари, концертів живої музики, програм професійного розвитку і навіть студію звукозапису.

Бібліотека домашнього майстра

Бібліотека інструментів забезпечує доступ до інструментів, необхідних для ремонту та догляду за вашим будинком та майном, заощаджуючи ваші гроші від необхідності купувати нові інструменти, які вам можуть вам знадобитися лише кілька разів. Інструменти пропонуються як вживані, так і нові садові, будівельні, кухонні, швейні, деревообробні, художні та інші інструменти. Це чудова нагода не тільки заощадити гроші, а й спробувати себе в чомусь новому від будівництва до художньої творчості! Тут можна надавати книги відповідної тематики. Можна виділити деякі інструменти, призначені для допомоги батькам у навчанні своїх дітей. Бібліотека може отримувати інструменти у місцевих постачальників та пропонувати саме інструменти, які допомагають задовольнити унікальні потреби саме місцевої спільноти.

Бібліотека насіння

Бібліотеки - чудове місце для обміну насінням. Люди заходять у звичайну бібліотеку і розуміють, що вони також можуть взяти насіння, піти додому та посадити його на своїй ділянці. Бібліотека насіння схожа на звичайну бібліотеку, але замість того, щоб видавати та здавати книги, ви здаєте насіння, коли отримуєте врожай. Так само насіння може надати, як рекламу, сільськогосподарські видання та магазини. Тут же може розташовуватись і відповідна література.

Бібліотечний сад

Бібліотечні сади допомагають знімають стрес і є безпечним простором для спілкування людей один з одним. Бібліотечні сади пропонують набагато більше, ніж просто привабливий відкритий простір. Одні зосереджені на екології, інші – на виробництві продуктів харчування чи естетиці. Під час пандемії бібліотеки із зовнішніми просторами можуть надавати соціально дистанційовані заходи. Такий сад можна створити на території біля бібліотеки, і на базі будь-якого зеленого господарства в громаді. «Спонсорами» можуть стати розплідники з метою реклами. І тут же можна популяризувати літературу з садівництва та городництва. У таких садах можуть працювати як школярі, так і місцеві мешканці. У таких садах можна проводити різноманітні майстер-класи. Такі сади були б ідеальним місцем для практики студентів аграрних навчальних закладів.

Бібліотечні вулиці

Бібліотека могла б спільно з місцевими центрами туризму або самостійно організовувати екскурсії населеним пунктом пішу або велосипедами. Щоправда, для цього потрібні бібліотекарі-велосипедисти. Розробляти маршрут можна за допомогою інформації з краєзнавчого фонду.

Бібліотечний парк

Найчастіше використовуваний майданчик для роботи бібліотеки в літній період. Можна використовувати вуличні меблі, великий намет. Розробити ряд пізнавально-розважальних заходів та скласти графік. На додаток до всіх книг та заходів на свіжому повітрі, пропонувати путівники за природою рідного краю, довідникам з ідентифікації дерев, довідникам з птахів, а також книгам та журналам про полювання та життя на свіжому повітрі. Також у бібліотеці можна створити бібліотеку речей та спорядження для проведення часу на свіжому повітрі. У публічній бібліотеці можна влаштовувати щомісячні презентації місцевих майстрів-садівників, влаштовувати екскурсії до бібліотечного саду зі їстівними фруктами, а також програм на відкритому повітрі, музичні інструменти на відкритому повітрі та карти для самостійних екскурсій на відкритому повітрі.

Бібліотека іграшок

У деяких бібліотеках можна безкоштовно взяти дві іграшки на свій абонемент! Просто відвідайте в години роботи бібліотеки іграшок та виберіть із величезної кількості доступних ігор, головоломок та іграшок. Вік від 6 місяців до 12 років. Виберіть іграшку, яку бажаєте взяти. Іграшку можна взяти на тиждень чи два за помірну плату чи безкоштовно. От і все. Всі батьки напевно знають як швидко нова іграшка набридає дитині. І в цьому бібліотека надає всім батькам величезну допомогу.

Форми колективного споживання стають дедалі актуальнішими порівняно з масовим індивідуальним споживанням. Так званий «спільний доступ» обіцяє бути важливою складовою порядку денного нашого життя в майбутньому. Сьогодні бібліотеки різних речей є трендом серед публічних та академічних бібліотек багатьох країн. Дедалі більше людей бажають отримати доступ до предметів, якими користується розвинутий світ.

43 просмотра0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


  • Facebook Социальной Иконка
  • Twitter Социальные Иконка
  • YouTube Социальные Иконка
bottom of page