top of page
Поиск

"Ми — неможливість у неможливому Всесвіті"


22 серпня 1920 р. народився Рей Дуглас Бредбері, один із найвідоміших американських письменників-фантастів.

За внесок до жанру фантастики став лауреатом премії "Гросмейстер фантастики" за заслуги перед жанром. Автор написав понад 800 творів у різних жанрах. Найвідомішими книжками стали: "451 градус за Фаренгейтом", "Кульбабове вино", "Марсіанські хроніки".


Книга "Марсіанські хроніки" принесла письменникові світову славу і визнання. Твір складається з тематичних оповідань і новел, присвячених освоєнню землянами Марса. Протягом десяти років новели публікувалися у вигляді самостійних творів в журналах. У 50-ті роки вони були збудовані в хронологічному порядку і об’єднані в роман. Роман розповідає про колонізацію Марса і наслідки, які приніс контакт з марсіанською нацією. У книзі автор критикує такі соціальні явища, як капіталізм, расизм і бажання отримати владу над усім світом.

На думку Бредбері, люди надто захопилися технічним прогресом, машинними технологіями, а це небезпечно, оскільки неминуче призведе людство до глобальної катастрофи. Марс став для людини свого роду випробувальним полігоном, тестом на людяність, цивілізованість.


"Кульбабове вино" – твір 1957 року, написаний Реєм Бредбері. У повісті описана звичайне життя американського містечка, де приготування вина з пелюсток кульбаб вважається справжньою подією року. Цей твір виділяється серед літературної творчості Рея Бредбері особистими переживаннями письменника. Бредбері чуйно ставився до спогадів. Він любив своє дитинство. У творі були відображені автобіографічні моменти з життя самого автора. Бредбері занурює читачів у життя 12-річного хлопчика та через його сприйняття відкриває прості, але важливі істини.

Науково-фантастичний роман "451 градус за Фаренгейтом" побачив світ у 1953 році, але і в XXI столітті читач знайде в цій антиутопії чимало паралелей із сучасністю. Дія розгортається в майбутньому, в "щасливому" суспільстві споживання, в якому уряд робить все можливе, щоб не затьмарювати існування своїх громадян. Живе людське спілкування зведено до мінімуму, а книги знищують щоб уникнути непотрібних роздумів, вагань і печалі. У вухах людей - мініатюрні навушники, з яких безперервно ллється музика і лунають рекламні слогани. В них є все, крім справжньої свободи - здатності самостійно мислити, приймати рішення і нести відповідальність за свій вибір. Цей твір — "пігулка" проти інтелектуального виродження і духовного кінця, незмінного передвісника кінця фізичного. Завдяки йому найзакореніліші гуманітарії твердо запам'ятали, що при такій температурі запалюється і горить папір.

Назва стала крилатою до такої міри, що недавно ця цифра увійшла в ужиток Інтернету. Було затверджено код помилки 451. Програми перегляду будуть відображати її для сайтів, заблокованих з юридичних причин.

Як деяким найбільшим письменників-фантастів, Рею Бредбері можна було б приписати дар передбачення. Він у своїх творах напрочуд точно передбачив технології і тренди, що з'явилися в майбутньому. З кожним роком все більше винаходів, що описані в його книгах, втілюються в життя.

Винаходи, які втілилися у реальному житті підібрала Ukr.Media


Віртуальна реальність

В оповіданні «Вельд» Бредбері описує кімнату з ефектом присутності. Вона може створювати зображення, звуки і запахи, а також, судячи з подій сюжету, ще й впливати на матеріальні об'єкти.

"Гладенькі двовимірні стіни. На очах у Джорджа і Лідії Хедлі вони, м'яко дзижчачи, стали танути, немов ідучи в прозору далечінь, і з'явився африканський вельд — тривимірний, барвистий, як справжній, аж до найдрібнішого камінця і травинки"

Рей Бредбері, "Вельд"

Сучасні технології віртуальної реальності поки що не здатні симулювати запахи, а от обманювати мозок звуками і картинкою — цілком. До взаємодії з матеріальним світом теж недалеко: вже є розробки, які дозволяють "відчути" віртуальні речі за допомогою рукавичок із тактильним зворотним зв'язком, контролерів, що змінюють форму в руках користувача, або подають в м'язи електричні імпульси.


Безпілотні автомобілі

В оповіданні «Пішохід» та інших творах фантаста фігурують автомобілі, які їздять самі по собі, а також вміють вести діалог з людьми.

В оповіданні Рея Бредбері "Пішохід" фігурує "розумна" машина, яка сама заарештовує головного героя і відвозить його до психіатричної лікарні.

Нинішні безпілотні автомобілі поки не ідеально орієнтуються на дорогах, і осмислено розмовляти з людьми їм ще не вдається. Але вони напевно скоро порозумнішають: сфери комп'ютерного зору і штучного інтелекту розвиваються семимильними кроками.


Bluetooth‑навушники

У романі "451 градус за Фаренгейтом" описані радіопередавачі-"черепашки", які щільно прилягають до вух і відтворюють звук без проводів. Це точна копія Bluetooth‑навушники AirPods.

"У вухах у неї щільно вставлені мініатюрні "черепашки", крихітні, а електронний океан звуків — музика й голоси, музика й голоси — хвилями омиває береги її безсонного мозку".


Банкомати

Також у романі "451 градус за Фаренгейтом" можна знайти опис ще однієї сучасної технології — цілодобових банкоматів. Вони виглядають трохи не так, як їх уявляв письменник, але це теж, по суті, роботи.

"Монтег йшов від станції метро, гроші лежали у нього в кишені (він вже побував у банку, відкритому всю ніч, — його обслуговували механічні роботи)".


Смарт годинник і стільниковий зв'язок

В оповіданні "Вбивця" 1953 року фантаст передбачив появу пристроїв, які дозволять розмовляти один з одним на відстані без дротів. В його уявленні це були радіобраслети — невеликі девайси у вигляді годинника з вбудованим мікрофоном і динаміком. Виходить, Бредбері передбачав відразу дві технології: стільниковий зв'язок і смарт годинник. Наприклад, дзвінки можна здійснювати з Apple Watch — точно так, як описано в книзі.

"Психіатр, щось буркочучи собі під ніс, одягнув новий радіобраслет, клацнув селектором, поговорив хвилину..."


Розумний будинок

В кількох оповіданнях Бредбері зустрічаються розумні будинки. Вони вміють розуміти голосові команди, готувати їжу, прибирати, прати, навіть мити й одягати власників. Сучасні системи можуть хіба що поміняти установки кондиціонера, відкрити двері і включити світло, музику або телевізор, але з розвитком інтернету список їх можливостей обов'язково розшириться.

"Вони пішли коридором свого звуконепроникного будинку, типу "Усе для щастя", який коштував їм тридцять тисяч доларів, — будинку, який їх одягав, годував, пестив, вколисував, співав і грав їм". Рей Бредбері, "Вельд"


Сенсаційність ЗМІ

Один з найбільш хвилюючих моментів у "451 градус за Фаренгейтом" — коли за головним героєм женеться механічний пес‑шукач і це в прямому ефірі транслюють по телебаченню, використовуючи гелікоптери з камерами. За допомогою цієї та схожих ситуацій в інших книгах Бредбері засуджував сенсаційність телебачення і ЗМІ в цілому. Телеканали, на думку письменника, здатні на будь-які неморальні вчинки, тільки б утримати увагу глядача.

Ідеї фантаста виявилася разюче пророчою: так, на початку 1990‑х американські канали придумали транслювати поліцейські погоні в прямому ефірі. Для цього вони використовують гелікоптери з камерами на борту. Нерідко глядачі бачили, як злочинці ранять інших людей, поліцейських і навіть вбивають себе.

"Якщо телевізійні камери зловлять його у свої об'єктиви, то через хвилину глядачі побачать на екранах купу маленьких Монтегів, що біжать — як в старовинному водевілі з поліцаями і злочинцями, переслідуваними і переслідувачами, котрий він бачив тисячу разів". Рей Бредбері "451 градус за Фаренгейтом"


РК‑телевізори

Величезні телевізорні стіни — одна з найбільш важливих технологій у світі "451 градус за Фаренгейтом". За допомогою них держава забезпечує населення контентом, що не перевантажує мозок. В наш час стін‑екранів поки немає, зате є величезні плоскі РК‑телевізори. В тому числі і розміром зі стіну.

"Йому здалося, що він теж перетворився на одне з дивних істот, що живуть між скляними перегородками телевізорних стін. Рей Бредбері "451 градус за Фаренгейтом"


Соціальна ізоляція

У багатьох творах фантаста зустрічається тема ізоляції суспільства. Через розвиток технологій люди все менше спілкуються один з одним наживо ("451 градус за Фаренгейтом"), не приділяють уваги близьким ("Вельд"), а іноді навіть зовсім не виходять з дому роками, тому що навколишній світ їм замінюють телебачення і роботи. "Всі тепер замикаються вечорами в будинках, подібних склепам", — подумав він, продовжуючи недавню гру уяви. Склепи тьмяно освітлюють відблиск телевізійних екранів, і люди сидять перед екранами, як мерці; сірі або різнокольорові плями ковзають по їх обличчях, але ніколи не зачіпають душу". Рей Бредбері, "Пішохід"

У фантастичній антиутопії "451 градус за Фаренгейтом" Бредбері пише про так звані стіни - суперсучасні телевізори, за допомогою яких герої твору спілкуються одне з одним на відстані.

Пізніше творці соціальної мережі Facebook назвали так комунікаційний вузол, за допомогою якого користувачі можуть відправляти і отримувати повідомлення.


Нехай до сьогодні технології, і не перетворили людей в самітників, але проблема соціальної ізоляції однаково актуальна. Інтернет, покликаний об'єднувати користувачів зі всього світу, діє на багатьох самотніх людей абсолютно навпаки, посилюючи їх ізоляцію і погіршуючи стан.

Рей Бредбері зміг передбачити багато винаходів і трендів майбутнього. Але головний посил практично всіх його творів стверджує, що розвиток технологій перетворить людей в безголових і бездушних біомашин — поки, на щастя, не втілився в життя.

Романи, повісті, оповідання Бредбері стали застереженнями для людства проти знецінення духовності, знищення культурних багатств, виродження людського в суспільстві. Саме Рею Бредбері належить відомий вислів: «Є злочини гірші, ніж спалювати книжки. Наприклад – не читати їх». Читайте книги, фантазуте та проживайте всі події, разом із героями, збагачуйте свій внутрішній світ. Навчайтеся критично мислити та аналізувати інформацію, формує культуру спілкування та розвиває уявлення про світ «Ширше відкрий очі, живи так жадібно, наче за 10 секунд помреш. Намагайся здивувати світ. Він прекрасніший за будь-яку мрію, створену на фабриці й куплену за гроші»

80 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Commenti


  • Facebook Социальной Иконка
  • Twitter Социальные Иконка
  • YouTube Социальные Иконка
bottom of page