Напередодні дня народження відомого французького джазового піаніста, диригента, композитора, аранжувальника, лауреата п’яти премій «Греммі» та трьох «Оскарів» Мішеля Жан Леграна сектором літератури з мистецтва 23 лютого 2022 року було проведено два музичні заходи з учнями 10 А та 10 Б класів Ліцею "Інітіум".
Творець прекрасної музики до відомих кінофільмів, серед яких найвідоміші «Шербурские зонтики» та «Тегеран-43», яка проникає прямо в серце, - це і є Мішель Легран. Його мелодії до цих кінострічок прославили маесторо на всю планету. Напрочуд плодовитий музикант зробив стрімку кар’єру як композитор, диригент, аранжувальник, а потім і співак. Мішель Легран створив біля 800 мелодій до 250 кінокартин, подарував меломанам сотню авторських альбомів. Він співпрацював з такими відомими співаками, як Эдіт Піаф, Шарль Азнавур, Френк Сінатр , Лайза Мінеллі, Тамара Гварцетеллі.
«Подобно некоторым индийским богам, Мишель был полиформен и многолик. Кажется, ни один музыкальный жанр перед ним не устоял», — написав про Леграна композитор Стефан Леруж.
Це найбільш титулований композитор кінця ХХ початку ХХІ століття - три «Оскара» і п’ять «Греммі» - найвищі світові музичні нагороди.
Народився Мішель Легран в Парижі 24 лютого 1932 року в емігрантській вірменській родині.
Мішель не забував своїх коренів і говорив пізніше, що його широкі брови це ознака вірменської «породи».
Він два рази був у Вірменії: один раз, коли розшукував свою рідню, а другий - в честь свого 80 – річчя дав концерт з Державним філармонічним оркестром Вірменії.
В 10 років музикант вступає до Паризької консерваторії, яку з відзнакою закінчує у 1952 році. Він досконало володіє грою на фортепіано, навчився грати на гармонії та фузі, але він ще в пошуках самого себе. Акомпануючи відомому французькому виконавцю Морісу Шевальє, юний парижанин об’їхав півсвіту і зупинився на деякий час у Сполучених Штатах Америки, де і почалася його творча біографія: Легран записал дебютну платівку, і назвав її «Я люблю Париж». Учні із зацікавленістю слухають однойменну пісня у виконанні відомої французької співачки Мірей Матьє.
Не з меншим захопленням учні слухають також мелодію «Осенняя грусть» із «Шербурских зонтиков», яка отримала «Золоту пальмову гілку Каннського фестивалю, та перетворилася на шлягер на всі часи, у різному виконанні: фрагменти із фільму, який озвучувала сестра Мішеля - Крістіан, оркестрову обробку із соло саксофону та пісню у виконанні Тамари Гварцетеллі, з якою маестро пов’язували тісні творчі стосунки.
Діти уважно прослухали також оскароносні мелодії Леграна «Вітряні млини твоєї свідомості» до фільму «Афера Томаса Крауна», саундтрек до драми 1972 року «Літо 42-го» та пісню до музичної стрічки Барбри Стрейзанд «Йентл», яка вийшла на екрани в 1984 році.
Вразила учнів і одна із найвідоміших його пісень «Мельницы моего сердца» в обробці відомого оркестру під керуванням Поля Маріа.
Дізналися учні, що Мішель Легран неодноразово відвідував з концертами і Україну:
23 грудня 2011 року французький композитор Мішель Легран виступив у Києві в Палаці «Україна» на концерті «Людина і жінка» зі співачкою Тамарою Гвердцителі, був автором її музики.
5 березня 2015 року маестро Легран виступив у Львівській національній філармонії з світовими зірками джазу — ударником Франсуа Лезо і контрабасистом П'єром Бусаґе у супроводі Академічного молодіжного симфонічного оркестру «INSO-Львів» у рамках турне «Best of Michel Legrand».
У грудні 2015 року Мішель Легран дав чотири концерти в Україні:
13-го грудня - у Вінниці, 14-го - в Національному Палаці «Україна» в Києві, 15-го – Харкові та 17-го - в Одесі.
Старшокласників вразила також історія кохання маестро до актриси, російської емігрантки із княжого роду Гагаріних, Маші Меріль, яку він проніс через все життя і зустрів її тільки коли йому виповнилося 82 роки, а їй - 74, але чотири роки проведені разом були найщасливішими в його житті. Про це Мішель написав: «Я верю в розовый цвет. Верю в поцелуи, много поцелуев. Верю в то, что надо быть сильным, когда кажется, что всё плохо. Верю в то, что веселые девушки – самые красивые. Верю в то, что завтра будет другой день, и верю в чудеса».
Його серце перестало битися в Парижі 26 січня 2019 року 87-му році життя. До 87 років він не дожив менше місяця, заслуживши прізвисько «молодой 80-летний человек с улыбкой и капризами ребенка».
Наприкінці діти послухали життєстверджуючу його «Мелодію Життя», налаштувавшись на весняний, ліричний, романтичний, день.
Comments