Одна з ключових і найбільш відомих особистостей у сучасній українській літературі, українська письменниця, поетка, публіцистка, літературознавиця і громадська діячка Оксана Забужко народилася 19 вересня в родині Шестидесятників.
Писати вірші Оксана Забужко почала, за її словами, «з дописемного віку». Дебютувала з віршами в періодиці у 9 років, на 1973 у видавництві «Молодь» була запланована до друку її перша поетична збірка «Весняна акварель», передмову до якої написав Михайло Стельмах. Але в творчу біографію юної авторки втрутилися історичні події: під час репресій 1972 її батьки потрапили в «чорні списки», і «Весняну акварель», уже підготовлену до друку, було знято з виробництва. Тих своїх ранніх віршів авторка ніколи потім не публікувала.
Дебютувала в літературі з поетичною збіркою «Травневий іній» в 1985 році, проте справді відомою авторкою стала після виходу прозового роману «Польові дослідження з українського сексу».
У 1996 році, для пострадянської країни, такий провокаційний роман став справжнім викликом, на письменницю обрушилась серйозна критика і нерозуміння. Між тим читачам новинка здалася особливо цікавою, а тому книга розійшлася небаченими темпами. По суті, це один з перших бестселерів незалежної України. Цей роман вважається однією зі знакових українських книг, опублікованих після проголошення незалежності. Ця книга фактично започаткувала розвиток книжкової індустрії в незалежній Україні.
Нині бібліографія Забужко охоплює понад два десятки книг, серед яких є поезія, есеїстика та проза. Всі книги Оксани Забужко в тій чи іншій мірі зачіпають важливі соціально-політичні питання країни в цілому і життя кожного конкретно. Цю українську письменницю добре знають у світі, а її роботи переведені на 20 мов. Вона є лауреаткою Національної премії України імені Тараса Шевченка, літературної премії Центральної та Східної Європи «Анґелус», «Книги року BBC» (2020) та багатьох міжнародних премій.
До дня народження журнал «ELLE» зібрали 5 книжок української письменниці, які варто прочитати кожному.
«Польові дослідження з українського сексу» (1996)
У романі розповідається про складні стосунки української поетеси, що приїхала викладати у США, та амбітного скульптора.
Анотація до першого видання книжки: «Сексуальна одіссея художника й поетеси, розгортаючись в Україні й Америці кінця XX століття, обертається правдивою середньовічною містерією, у якій героїня проходить кругами недавньої української історії, щоб зустрітися віч-на-віч із Дияволом».
«Музей покинутих секретів» (2009)
Цей роман визнано українською та зарубіжною критикою не тільки найвидатнішим твором української літератури доби незалежності, а й одним з найважливіших у всій літературі Східної Європи після падіння комунізму. Це сучасний епос сучасної України: родинна сага про життя трьох поколінь, події якої охоплюють період від 1940-х років до весни 2004-го. Велика література і жорстока правда - про владу минулого над майбутнім, про кохання, зраду і смерть, про споконвічну війну людини за право бути собою.
«Notre Dame d’Ukraine: Українка в конфлікті міфологій» (2007)
Одна з найвідоміших книг Оксани Забужко відзначена багатьма престижними нагородами, пропонує читачеві інтелектуальну подорож крізь віки, культури й конфесії в пошуках «України, яку ми втратили». Ключем до неї стає міф Лесі Українки - найгірше прочитаної й найдраматичніше недооціненої письменниці з пантеону наших національних класиків. Це не лише фундаментальна історико-культурна праця та вишукана філологічна екзегетика. Це ще й книга-попередження про наше сьогодення - про те, як жорстоко ми розплачуємося за втрату й забуття багатовікової лицарської культури.
«І знов я влізаю в танк...» (2016)
Це книжка для тих, хто не уникає чесних відповідей на нагальні питання і переймається викликами, які ставить перед українцями сьогодення. Тут ідеться про химери «поневоленого розуму» та про нові маски й форми, яких набуває в епоху мас-медіа давня війна, про пошук героїв, про знакові постаті й тексти, а зрештою, про те, як гідність і спротив нав’язаним правилам гри дають нову надію європейській цивілізації. Це ексклюзивний репортаж із гарячих точок інформаційного фронту, де триває боротьба з забуттям і байдужістю, які мало не коштували нам держави.
«Планета Полин» (2020)
У цьому томі зібрані найважливіші есеї Оксани Забужко останніх двох десятиліть. Вони присвячені постатям і подіям, які авторка вважає культурно знаковими для сьогоднішньої епохи кризи гуманізму. «Жіночі», «чоловічі» й «колективні» - усі ці «портрети» об’єднує глибоко особисте переживання Оксаною Забужко історії, в яку вона вписує своїх героїв.
Після початку повномасштабного вторгнення на територію нашої держави авторка стала однією з перших, хто розкрив правду західній аудиторії про історичні витоки російсько-української війни. Книжка «Найдовша подорож" перекладена італійською, німецькою, норвезькою, польською та шведською мовами.
Сьогодні вірші Оксани Забужко активно кладуться на музику, а її романами цікавляться режисери для екранізації. За свої літературні заслуги письменниця стала лауреатом численних престижних премій, а також нагороджена орденом княгині Ольги III ступеня.
Comments