Український народ має багато традицій, присвячених різним святам. Однак цікавими є й святкування, що прийшли до нас з інших культур.
Так, 5 лютого 2019 року о 5 годині 03 хвилині за пекінським часом наступив молодий місяць після зимового сонцестояння. Це точна дата Китайського Нового 4717 року, коли він офіційно починається за східним календарем і відзначається до 19 лютого.
У Піднебесній Новий рік має назву Чунь Цзе і вважається святом початку весни. Це Свято світла найдавнішого і найулюбленішого зі свят Східної Азії.
А так як 2019 рік оголошений роком Китаю в Україні, до нас завітали учні ВПУ-92 відсвяткувати Чунь Цзе в нашій бібліотеці.
Китай – це велика країна з незвичайною і загадковою культурою для всього світу. Тож, щоб перейнятися китайським колоритом, дізнатися що за свято Китайський Новий рік, коли і скільки воно відзначається, які традиції має, учасники та глядачі святкового дійства з радістю занурились в атмосферу історії, народних обрядів, пісень, танців китайського народу. Завдяки конкурсам, вікторинам, театралізованим сценкам, чайним церемоніям познайомилися з безліччю традицій та новорічних прикмет Китайського Нового року.
Так, наприклад, в Китаї замість ялинки ставлять так зване Дерево Світла – Дерево щастя, яке прикрашають гірляндами і ліхтариками. Святкова новорічна вечеря завжди закінчується роздачею «грошей щастя», святом ліхтарів та солодощів (рисових кульок із начинкою з горіхів, фініків та родзинок), які символізують надію на світле майбутнє.
А наші гості також милувалися головними символами Нового року – сяйвом святкових ліхтариків, малюнками «вогняного дракона», каліграфічними та випеченими з тіста написами і черговими побажаннями від новорічної Жовтої Земляної Свинки. Загадували свої бажання біля Дерева Щастя, щоб в цьому році панувала атмосфера удачі, любові і достатку. А мрії, загадані біля Дерева Щастя, які хотілося б здійснити у прийдешньому році, також були як одна із святкових традицій.
Чай в Китаї є традиційним напоєм, і п’ють його китайці кожен день. Тож завершальною частиною нашого свята стало частування гостей китайським чаєм та смаколиками національної кухні китайців, які приготували учні ВПУ-92 на чолі з майстрами виробничого навчання Ганною Миколаївною Бадах та Ларисою Сергіївною Лєбєдєвою.
Звичайно, наше свято за розмахом святкування відрізнялося від китайського, але китайські звичаї і вірування наділені особливою енергетикою і чарами, неодмінно посприяють удачі всім в новому році. Це найкращий час для знаходження примирення в суперечках, коли необхідно забути всі образи і щиро побажати навколишнім миру і щастя.
https://www.facebook.com/pg/Libsed/photos/?tab=album&album_id=2217856728265643
Kommentare